top of page
Poco Design - Powisle - 34.jpg

EN

Designing is a path for me, a constant search for perfect proportions and unconventional color combinations, but above all - expressing emotions. While designing, I strive for harmony, blurring the boundaries between eras, creating diverse, unique and timeless arrangements. 

I combine technical elements of the project with a painter’s sensitivity to colors and shapes that I draw from the world around me. Nature is my main guide. It is where I seek inspiration and find peace.

 

I founded Poco Design studio out of the need to create and collaborate. Private interiors as well as public utilities are created here. The studio's portfolio includes boutique and tailored interior designs for apartments, houses, restaurants and offices in Poland and abroad. Each of the projects is a record of an individual story.

 

At Poco Design, we design interiors with care for color and detail, we do not forget about ergonomics and ecology. We do not leave room for chance and for duplicating projects. There is room for art. We focus on dialogue and sensitivity, creating by appealing to emotions. We are constantly developing, and each of our subsequent projects is a challenge and an important lesson.

PL

Projektowanie jest dla mnie drogą, nieustannym poszukiwaniem doskonałych proporcji i niebanalnych zestawień kolorystycznych, ale przede wszystkim - wyrażaniem emocji. Projektujac dążę do harmonii, zacieram granice pomiędzy epokami tworząc różnorodne, niepowtarzalne i ponadczasowe aranżacje. Łączę techniczne elementy projektu z malarską wrażliwością na kolory i kształty, które czerpię ze świata wokół. Natura jest dla mnie głównym drogowskazem, to w niej szukam inspiracji i odnajduję spokój. 

 

Autorską pracownię Poco Design założyłam z potrzeby tworzenia i współdziałania. Powstają tu wnętrza prywatne, a także użyteczności publicznej. W portfolio pracowni znajdują się butikowe, szyte na miarę realizacje wnętrz apartamentów, domów, restauracji i biur w Polsce i zagranicą. Każdy z projektów jest zapisem indywidualnej historii.

W Poco Design projektujemy wnętrza z dbałością o kolor i detal, nie zapominamy o ergonomii i ekologii. Nie pozostawiamy miejsca na przypadek i na powielanie projektów. Jest za to miejsce na sztukę. Stawiamy na dialog i wrażliwość, tworzymy odwołując się do emocji. Nieustannie się rozwijamy, a każdy nasz kolejny projekt to wyzwanie i ważna lekcja. 

bottom of page